Haber Servisi Firma Haberleri Aliağa Avrupa’nın mega yatlarının bakımına talip
Yemek Siparişi | Çiçek Siparişi | Sinema | Seyahat | Etkinlikler
Ana Sayfa | Hakkımızda | Radyolar | TV'ler | İletişim
Firmanızı Ekleyin Telefon Rehberi Nöbetçi Eczaneler Link Bankası Harita Servisi Ulusal Gazete Manşetleri Tüm Özel Firmalar
        
                                                        

OfoSoft Web TasarımÜye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre Şifrenizi hatırlamıyorsanız Burayı Tıklayınız.
9 + 2 = Yandaki Sayıların Toplamını Yazınız.
Üye Olmak Için Tıklayınız.

Tarih & Saat


OfoSoft Web TasarımDuyurular

OfoSoft Web TasarımKöşe Yazarları
ATİLLA İSKENDER Yazı Eklenmemiş. ......
ATİLLA İSKENDEREDİS ATİLLA İSKENDER EDİS
Bülent Kol Bülent  Kol
Harun Nezih Yaylı Harun Nezih  Yaylı
 Aliağa Avrupa’nın mega yatlarının bakımına talip 
Aliağa Çaltıdere’de Avrupa’dan mega yatların da bakım ve onarım için gelecekleri büyük bir yat üretim merkezi kuruluyor. Merkezin kurulacağı arazi için Milli Emlak ile 1 ay içinde sözleşme yapılması planlanıyor.
 
 
Tarih
:
13.11.2013
Güncellenme
:
13.11.2013
Kategorisi
:
Firma Haberleri
Okunma
:
5723
Yorum
:
0
Kaynak
:
Site Editörü

İZMİR - İzmir’in liman ve gemi söküm bölgesi olarak gelişen ilçesi Aliağa’da S.S. İzmir Tekne ve Yat İmalatçıları Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi (YATEK) tarafından büyük bir yat üretim merkezi kuruluyor.  Çaltıdere’de 150 yat üreticisinin faaliyet göstereceği yat üretim merkezinin kurulacağı bin 200 dönüm büyüklüğündeki araziyle ilgili sözleşmenin 1 ay içinde Milli Emlak ile yapılması planlanıyor. YATEK, 1 ay içinde de arazide inşaat çalışmalarına başlamayı hedefliyor. Türkiye’de yat üretimi ve pazarlanması açısından sektörün geleceğe yönelik ihtiyaçlar düşünülerek planlanan üretim merkezinin faaliyete geçmesi ile İzmirli yat üreticilerinin Akdeniz çanağından aldığı payın ikiye katlanması hedefleniyor. 
Çaltıdere’de İzmir’de dağınık halde üretim yapan tekne üreticilerini, deniz kıyısında büyük bir üretim merkezinde toplayacak olan YATEK, Türkiye’de sektörün geleceğini düşünerek üretim merkezini bin 200 dönüm alan üzerinde planladı. 
Projeyi ilk kazmayı 2013’ün sonuna kadar  vurmayı planladıklarını kaydeden YATEK Başkanı Aslan Bilgi, “Kurulacak yat üretim merkezi Ege Bölgesi’nde sektörün önünü açacak.Çaltıdere Yat Üretim Merkezi Projesi, tekne ve yat imalatında İzmir’e basamak atlatacak ve bölgeyi Kuzey Ege Limanlar ve Marinalar Projesi’nde olmazsa olmaz bir bölge haline getirecek. Burası Avrupa’dan da mega yatların bakım için gelecekleri, 35-40 metre teknelerin bakımının yapılabileceği, kuru havuzu, boat show fuar alanı  ve her türlü imkanı olan bir yat üretim ve bakım merkezi olacak. Faaliyetin başlaması ile birlikte Yunanistan ve İtalya gibi ülkelerden de hızlı bir talep geleceğine inanıyoruz. Ege ve Akdeniz’de çok sayıda büyük marina var. Bu marinalarda yat bakım ve onarımı gibi gürültülü ve tozlu işler yapılmıyor. Bu bölgede de bizim kuracağımız gibi iyi planlanmış başka yat üretim ve bakım merkezi yok. Yunanistan ve İtalya’dan bazı bakım ve tamir hizmeti veren firmalarla görüşmelerimiz var. Bu firmalar YATEK’in biran önce faaliyete geçmesini bekliyorlar. Yat ve tekne bakım ve onarımı için bazı Türk firmalarıyla işbirliği kurmak istiyorlar” açıklamasını yaptı. İnşaatı hızlandırmak için projeyi 2 etapta tamamlamayı planladıklarını, denizde dolgu yapılarak oluşturulacak arazi için çalışmaların en geç yıl sonuna kadar başlayacağını kaydeden Aslan, “YATEK’in şu anda 70’in üzerinde üyesi var. Arazi bin 250 metrekareden, 10-20-50 dönümlük 150 parsele ayrıldı. Gemi İnşa  ve Tersaneler Genel Müdürlüğü ile Milli Emlak arasında mutabakatın sağlanması ile bizim yat üretim merkezini kuracağımız arazi ile ilgili sorun çözülmüş oldu. Bir aya kadar arazinin kiralanması ile ilgili sözleşmenin imzalanmasını bekliyoruz. Biz de gerekli hazırlıkları tamamladıktan sonra en geç yıl sonuna kadararazide temel atmayı planlıyoruz” diye konuştu. Aslan Bilgi, projenin 2-3 kişinin sorunları aşmak için gösterdiği çaba sonucu bu noktaya geldiğini, İzmir’de katılımcı bir destek görmediklerini, ancak sorunların geride kaldığı bu noktada İzmirlilerin projeyi sahiplenmesine ihtiyaç olduğunu vurgulayarak “Burası dünya çapında bir yer olacak. Gemi inşa mühendisliğinde okuyan öğrenciler için önemli bir staj alanı olacak” dedi. 
Bilgi, sektörün geleceğini düşündükleri için projeyi büyük tuttuklarını belirterek, “ Biz sektörün 20 yıl, 30 yıl sonrasını planlıyoruz. Bu araziyi devletten kiralama imkanı bugün var, yarın olmayabilir. Bu nedenle fırsat çıkmışken sektörün ileride ihtiyaç duyacağı yatırımları da bugünden planlamak gerektiğine inandık. Sektörün tüm paydaşlarının bu projeye destek olmasını bekliyoruz” diye konuştu.  
Kooperatif alanı büyük tutuldu 
Çaltıdere’de ilk etapta yaklaşık 2 yıl içerisinde yat üretimine başlanabileceğini kaydeden Bilgi, “20 yıl sonra burası büyüdüğünde ilerde yer sıkıntısı yaşanmasın diye kooperatif alanı büyük tutuldu. Burada yüzde 40 yapılaşma olacak. 40 metre genişliğinde yollar olacak. Şu anda İzmir’de orada burada dağınık ve denizle bağlantısı olmayan birçok yerde tekne üretimi yapılıyor. Bu proje sektörümüz için kaçırılmaz bir fırsat. Herkesin katkısını koyması lazım. Biz bu işin yerleşkesini oluşturmaya çalışıyoruz” dedi. 
‘Tekne ve yatta birinci tedarik adresi Türkiye’ 
İzmir’de yat üretimini 1980’li yıllarda başlattıklarını belirten Bilgi, “Şimdi  tekne ve yat ihtiyacı olan ülkeler için birinci tedarik adresi Türkiye oldu. Özellikle mega yat üretiminde dünyada liderliğe oynuyoruz” dedi.  Şu anda Türkiye’nin yat üretiminde 3. sırada olduğuna dikkat çeken Bilgi, şunları söyledi: “Tasarım ve markalaşmada birinci olan İtalya, artık üretim safhasını kendi ülkesinde terk ederek Türkiye’ye kaydırdı. Marka ve dizayn yat üretiminde çok önemli. Şu anda İtalyan markaları için fason üretim yapıyoruz. Bundan kaçmamamız lazım. Onlarla birlikte yürümeyi başarırsak, yarın aramızdan çıkacak dehalar, yerli markaları İtalyanların da önüne geçirebilirler. Şu anda Türkiye’nin de iyi markaları oluşmaya başladı. Antalya Serbest Bölgesi’nde Arap şeyhlerine, dünyanın en zengin kişilerine yat üreten 20-30 firma var. İstanbul Tuzla etrafında 40-50 firma var. Yani Türkiye’de toplam 100 firma, dünya çapında irili ufaklı tekne satıyor. Her birinin tezgahında 5-6 tekne var.”

        Içeriği Paylasın Butonu    
 Habere Ait Yorumlar                                                  Toplam Yorum Sayısı : 0

Henüz Yorum Yazılmamıştır...
OfoSoft Web TasarımSektör Listesi
Ağaç ve Yan Ürünleri
Aile ve çocuk Bakıcıları
Akaryakıt
Alüminyum Ve PVC Doğrama
Alışveriş Siteleri
Ambalaj,Kutu,Poşet,Yuva Viol
Anahtar ve Çilingirler
Anaokullar-Kreyşler
Asansör Tesis ve Bakım
Av ve Balık Malzemesi Sat.
Avukatlar
Ayakkabı
Bal Satıcılar
Bankalar
Basın & Yayın & Reklam
Berberler
Bilgisayar & Teknoloji
Bisiklet ve Motorsiklet
Buro Mobilyaları İmalat ve Satı#
Cadır,Branda ve Tenteci
Cam Ayna Satıcıları
CAM BALKON SİSTEMLERİ
CAYDANLIK,DEMLİK,TENCERE TAMİR ve PARLAT
Ciçekçiler & Süs Bitkileri
Cocuk Oyun parkları
Dügün Salonları
Danışmanlık Hizmetleri
Dernek,Klup ve Borsa
Diğer
Doğalgaz ve ısı Sistemleri
Eğitim & Öğretim
Eğlence & Yaşam
Eczaneler
Elektrik & Elektronik
Elektrikli Battaniye imal ve sat..
Elektrikli Ev Aletlerii
Emlak Komisyonları
Enerji & Havalandırma,İklimlendirme
Finans Sektörü
Fizik Tedavi ve Rehabilatasyon
Fotoğrafcılar
Gözlük ve Optik Satıcıları
Gıda
Gazeteler
Giyim & Tekstil
Halı Kilim Satıcıları
Halı Kilim Yıkama
Hizmet
IŞİTME Cihazı Satıcılar&
iş Ekipmanları
Ilaçlama Şirketleri (Haşere)
Inşaat & İnşaat Malzemesi
Isıtma ve Soğutma
Kalite Belgelendirme
KAN BANKASI (Kan verenler)
Kasaplar
Kereste
Kitap,Kırtasiye Satıcıları
Kuaförler
Kuru Temizleyiciler
Kuryeler
Kuyumcular,Mücevherat,Takı
Leblebiciler
Lokanta & Restoran
Mağaza otomasyon
Makina Sanayii
Market
Matbaalar
Mobilya & Beyaz Eşya
Muhendisler
Muhtarlar
NAKLİYATCILAR
Nano Teknoloji
Organizasyon İşletmeleri
Organize Sanayi
Otel & Motel
Oto
Oto ÖZEL SERVİSLERİ
Oto Kiralama
Oto Lastik
Oto Yedek Parçacıları
Otobüs İşletmeleri
Otomotiv Sanayi
Pastahaneler
Perde &Tül perde Satıcıları
POMPA
RADYO VE TV.ler (Yerel)
Raf,Çelik Raf üretim ve satıcı
Reklam,Organizasyon,Tanıtım
Resmi Kurumlar
Sağlık
SANATCILAR
Sigorta Acente ve Şirketleri
Sivil Toplum Kuruluşları
Siyasi Partiler
Taksi İşletmeleri
Tarım & Hayvancılık
TEKSTİL
Telefon & Cep telefonu
TIP DOKTORLARI
Tuğla ve Kiremit Fabrikaları
Ulaşım & Kargo
Un, Kepek
Un,Irmik,Makarna Fabrikaları
Uretim,Makine ve Metal
Veterinerler
Vincler
WEB SİTELERİ (Yöresel şehir Si
YALITIM VE MANTOLAMA
Yangın Söndürme
YAPI DEKORASYONU
Yem Fabrikaları
Yemek Fabrikaları
Yorgancılar

OfoSoft Web TasarımE-Bülten Aboneliği
Ad Soyad
E-Mail
Ekle Çıkar
OfoSoft Web Tasarımİstatistikler
An error occurred on the server when processing the URL. Please contact the system administrator.

If you are the system administrator please click here to find out more about this error.