Haber Servisi Ekonomi “İşlerim kötüleşti” diyenlerin oranı yüzde 60'ı aştı
Yemek Siparişi | Çiçek Siparişi | Sinema | Seyahat | Etkinlikler
Ana Sayfa | Hakkımızda | Radyolar | TV'ler | İletişim
Firmanızı Ekleyin Telefon Rehberi Nöbetçi Eczaneler Link Bankası Harita Servisi Ulusal Gazete Manşetleri Tüm Özel Firmalar
        
                                                        

OfoSoft Web TasarımÜye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre Şifrenizi hatırlamıyorsanız Burayı Tıklayınız.
4 + 5 = Yandaki Sayıların Toplamını Yazınız.
Üye Olmak Için Tıklayınız.

Tarih & Saat


OfoSoft Web TasarımDuyurular

OfoSoft Web TasarımKöşe Yazarları
ATİLLA İSKENDER Yazı Eklenmemiş. ......
ATİLLA İSKENDEREDİS ATİLLA İSKENDER EDİS
Bülent Kol Bülent  Kol
Harun Nezih Yaylı Harun Nezih  Yaylı
 “İşlerim kötüleşti” diyenlerin oranı yüzde 60'ı aştı 
“İşlerim kötüleşti” diyenlerin oranı yüzde 60'ı aştıTEPAV Perakande Güven Endeksi şubat ayı verilerine göre, perakendecilerin yüzde 69’u geçtiğimiz 3 aya göre, yüzde 63’ü de geçen yıla göre işlerinin daha kötü olduğunu söyledi.

 
 
Tarih
:
05.03.2014
Güncellenme
:
05.03.2014
Kategorisi
:
Ekonomi
Okunma
:
34643
Yorum
:
0
Kaynak
:
Site Editörü
ANKARA - Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) Perakande Güven Endeksi (TEPE), şubat 2014'te geçen aya ve geçen yıla göre geriledi. Perakendecilerin yüzde 69’u geçtiğimiz 3 aya göre, yüzde 63’ü de geçen yıla göre işlerinin daha kötü olduğunu ifade etti. 
TEPAV, şubat ayı TEPE verilerini açıkladı. Buna göre TEPE, şubat 2014’te geçen aya ve geçen yıla göre düştü. Perakendecilerin yüzde 69’u geçtiğimiz 3 aya göre, yüzde 63’ü de geçen yıla göre işlerinin daha kötü olduğunu ifade etti. Şubat 2010’da geçen yıla göre işlerin durumunda düşüş oldu diyenlerin oranı yüzde 65’ti. Önümüzde 3 aya göre sipariş, satış ve istihdam beklentilerinde artış var. 
Geçen yıl en kötü performansı sergileyen ülke Türkiye 
Perakendecilerin önümüzdeki 3 aya ilişkin satış fiyatı beklentilerinde de ciddi artış görüldü. AB’de perakende güveni yükselmeye devam etti. AB-28 üyeleri ile kıyaslanınca; Türkiye, geçen yıla en kötü performansı sergileyen ülke oldu. 
2014’e düşerek giren TEPE, şubat ayında da düşüşünü sürdürdü. TEPE, şubat 2014’te sıfırın altında 6.3 değerini aldı. TEPE, bir önceki aya göre 2.2 puan, geçen yılın aynı dönemine göre ise 3.7 puan düştü. TEPE’de önümüzdeki 3 aya ilişkin satış beklentisi pozitif yönde etkili olurken, geçtiğimiz 3 aya göre işlerin durumu ve mevcut stok düzeyi negatif yönde etkili oldu. 
Satış beklentileri geçen aya göre düştü 
Önümüzdeki 3 aya ilişkin satış beklentilerinde Şubat 2013’e göre 8.4 puanlık artış, Ocak 2014’e göre ise 1.2 puanlık düşüş oldu. Önümüzdeki 3 aya ilişkin beklentilerin denge değeri şubat 2014’te 19.1 puan oldu. Şubat 2014’te TEPE anketi katılımcılarının yüzde 45.9’u önümüzdeki 3 ayda işlerinde iyileşme beklerken, işlerinde kötüleşme bekleyenlerin oranı yüzde 20.7 düzeyinde kaldı. İşlerinde bir değişiklik beklemeyenlerin oranı ise yüzde 33.4 oldu. 
Perakendecilerin yüzde 63'ü işlerin daha kötü olduğunu söylüyor 
Şubat 2014’te TEPE anketi katılımcılarının yüzde 13.9’u geçen yılın aynı dönemine göre işlerinde artış olduğunu belirtirken, işlerinde düşüş olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 63 oldu. Geçen yıla göre işlerinde bir değişiklik olmadığını belirtenlerin oranı ise yüzde 23.1 oldu. İşlerin geçen yılın aynı dönemine göre durumunun denge değeri şubat 2014’te eksi 39.4 puan oldu. İşlerin geçen yılın aynı dönemine kıyasla durumunda ocak 2014’e göre 4 puanlık, şubat 2013’e göre ise 21.9 puanlık düşüş oldu. 
Şubatta en iyi performans elektronik ve otomotiv sektöründe 
Alt sektörler itibariyle bakıldığında bir önceki yılın aynı dönemine göre, elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar sektörü en iyi performansı gösteren sektör oldu. Bu sektörü, motorlu taşıtlar ve mobilya, aydınlatma ekipmanları ve ev içi kullanım ürünleri sektörleri izledi. Bu 3 sektör dışındaki tüm sektörlerde geçen yıla göre düşüş yaşandı. Yiyecek, içecek ve tütün ürünleri ve “Diğer” (akaryakıt istasyonu, eczane, parfümeri, nalbur, zücaciye, kırtasiye, vb.) sektörlerinde düşüş ortalama düşüşten daha az oldu. Birden fazla türde ürün satan bakkal, market ve büyük mağazalar ve tekstil, hazır giyim ve ayakkabı sektöründe ise geçen yıla göre düşüş ortalama düşüşten fazla oldu. Geçen yıla göre en fazla düşüş tekstil, hazır giyim ve ayakkabı sektöründe yaşandı. 
İşler kötü gitti ama beklentiler 'pozitif' 
TEPE anketine soru bazında bakıldığında şubat 2013’e göre “geçen 3 aya ve geçen yıla göre işlerin durumunda” ise ciddi düşüş görüldü. Diğer tüm beklentilerde ise artış yaşandı. Ocak 2014’e göre ise “Önümüzdeki 3 aydaki satış, istihdam ve önümüzdeki 12 aydaki mağaza sayısı beklentilerinde” ve “geçen yıla göre işlerin durumunda” düşüş yaşandı. 
AB'de perakende güveni yükselmeye devam ediyor 
AB-28 Perakende Güven Endeksi, şubat 2014’te 3,5 puan değerini aldı. AB-28’de bir önceki aya göre 1.5 puanlık, geçen yılın aynı dönemine göre ise 13.5 puanlık artış oldu. AB-28 Perakende Güven Endeksi, kasım ayındaki düşüşün ardından 3 aydır yükseliyor. Türkiye hem geçen aya hem de geçen yıla kıyasla AB-28’den ve Euro Bölgesi’nden daha kötü performans sergiledi. Türkiye, geçen yıla göre AB-28’de en kötü performansı gösteren ülke oldu. 
En iyi performans Yunanistan'dan 
AB-28 ülkeleri ve Türkiye’nin Perakende Güven Endeksi değerlerine bakıldığında Yunanistan’ın geçen yıla göre en fazla artış yaşanan ülke olduğu görüldü. Yunanistan’ı, İtalya ve Portekiz takip etti. Geçen yıla göre düşüş sadece Türkiye, Finlandiya ve Danimarka’da yaşandı. Bir önceki aya göre en fazla artış ise Hırvatistan’da oldu AB-28 Perakende Güven Endeksi, hem geçen yıla hem de geçen aya göre Euro Bölgesi’ne oranla daha iyi performans sergiledi.
        Içeriği Paylasın Butonu    
 Habere Ait Yorumlar                                                  Toplam Yorum Sayısı : 0

Henüz Yorum Yazılmamıştır...
abaragambimumbara
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Telif Hakkı 2014 CorumRehberim.Com'a Aittir. Her Hakkı Saklıdır.
     

Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.

Tıkla UMUT RADYO (Çorum)


Çorum Rehberim adresi üzerinde bulunan fotoğraf ve bilgiler izinsiz kullanılamaz.
PageRank Checker

Sitede yer alan kullanıcı yorumları üyelik sözleşmesinde kabul edildiği şekilde yorum yapan üyenin şahsi düşünceleridir.
Bu sitenin alt yapısında OfoSoft Web Tasarım tarafından geliştirilen OfoSoft Şehir Rehberi Sistemi kullanılmaktadır.
Bu siteden en iyi görüntüyü 1024*768 ve üzeri ekran çözünürlüğünde alabilirsiniz. Tavsiye edilen internet tarayıcımız Mozilla Firefox'dur.

Sayfanın Yüklenme Zamanı : 0,828125 saniyedir.

Sayfayı Tekrar YükleSayfayı Yenileyerek Yükle