Haber Servisi Yurt'tan Yurt'tan Üretim arttı, koyun ve kuzu eti ucuzladı
Yemek Siparişi | Çiçek Siparişi | Sinema | Seyahat | Etkinlikler
Ana Sayfa | Hakkımızda | Radyolar | TV'ler | İletişim
Firmanızı Ekleyin Telefon Rehberi Nöbetçi Eczaneler Link Bankası Harita Servisi Ulusal Gazete Manşetleri Tüm Özel Firmalar
        
                                                        

OfoSoft Web TasarımÜye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre Şifrenizi hatırlamıyorsanız Burayı Tıklayınız.
7 + 2 = Yandaki Sayıların Toplamını Yazınız.
Üye Olmak Için Tıklayınız.

Tarih & Saat


OfoSoft Web TasarımDuyurular

OfoSoft Web TasarımKöşe Yazarları
ATİLLA İSKENDER Yazı Eklenmemiş. ......
ATİLLA İSKENDEREDİS ATİLLA İSKENDER EDİS
Bülent Kol Bülent  Kol
Harun Nezih Yaylı Harun Nezih  Yaylı
 Üretim arttı, koyun ve kuzu eti ucuzladı 
Üretim arttı, koyun ve kuzu eti ucuzladıTürkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tunç, "Türkiye'nin toplam küçükbaş hayvan varlığı 26 milyondan 40 milyona ulaştı" açıklamasında bulundu
 
 
Tarih
:
04.07.2014
Güncellenme
:
04.07.2014
Kategorisi
:
Yurt'tan
Alt Kategorisi
:
Yurt'tan
Okunma
:
19253
Yorum
:
0
Kaynak
:
http://www.duny
KAYSERİ - Türkiye'de son yıllarda küçükbaş hayvan varlığının yaklaşık yüzde 50 artması, koyun ve kuzu eti fiyatının düşmesini sağladı. 
Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, karkas koyun etinin kilogramının 18 liradan 12,50 liraya, karkas kuzu etinin 23 liradan 18,50 liraya düştüğünü, sığır etine göre uygun seviyeye geldiğini söyledi. 
Üretim artışı ve mevsimsel durumun, fiyatları düşürdüğünü belirten Tunç, şunları kaydetti: 
"Türkiye'nin toplam küçükbaş hayvan varlığı 26 milyondan 40 milyona ulaştı. Bununla birlikte aralık-ocakta doğan kuzular, nisan-mayıs aylarında kesilmeye başlanıyor. Kesim dönemi olması nedeniyle de piyasada bol miktarda koyun ve kuzu eti var. Hem üretimin hem de kesimin artması, fiyatları düşürüyor. Maalesef Türkiye'de koyun ve kuzu eti tüketimi çok düşük. Üretim arttı, tüketim olmayınca ister fiyatlar düştü." 
Besicinin, 20 kilogram koyunu 250, 15-18 kilogram kuzuyu 280-300 liraya Et ve Süt Kurumu'na kestirebildiğini ifade eden Tunç, piyasa şartlarında üreticinin kar etmesinin mümkün olmadığını savundu. 
Küçükbaş hayvancılık tehlikeye girebilir 
Üreticilerin, zarar etmesi durumunda koyun ve kuzu yetiştirmeyi bırakabileceğini öne süren Tunç, "Daha önce koyun para etmediği için besiciler küçükbaş besiciliği bırakmaya başlamıştı. Koyun ve kuzu eti fiyatları çok yükselmişti. Küçükbaş hayvanın bakımı, büyükbaşa göre daha zor. Kazancı da az olunca insanlar bu işi yapmak istemeyecek. Tedbir alınması gerekiyor" diye konuştu. 
Tüketicilerin kuzu ve koyun etine yönlendirilmesiyle dana eti üzerindeki yoğunluğun hafifleyeceğini, et fiyatlarının dengeli hale geleceğini belirten Tunç, şöyle devam etti: 
"Kuzu üretimi fazla, talep az olunca fiyat düşüyor. Kuzu eti almayan insanlar dana etine yöneliyor, bu da dana etinin fiyatını yükseltiyor. Bu noktada insanları kuzu etine yönlendirebilirsek en azından haftada etle yaptıkları üç yemekten birini kuzu etiyle yapsalar bu sıkıntıların hepsi aşılır. Kuzu eti, dana etine göre çok daha yumuşak, lezzetli ve sağlıklı. Kapalı alanlarda beslenen büyükbaş hayvanlara, güneşe çıkmadığı için D vitamini eksikliğinden vitamin iğnesi yapılıyor. Kuzuda hiçbir şekilde iğne, ilaç kullanılmıyor. Kuzu, 5-6 aylıkken kesildiği, koyun da genelde dışarıda otladığı için iğne yapılmıyor."
        Içeriği Paylasın Butonu    
 Habere Ait Yorumlar                                                  Toplam Yorum Sayısı : 0

Henüz Yorum Yazılmamıştır...
abaragambimumbara
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Telif Hakkı 2014 CorumRehberim.Com'a Aittir. Her Hakkı Saklıdır.
     

Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.

Tıkla UMUT RADYO (Çorum)


Çorum Rehberim adresi üzerinde bulunan fotoğraf ve bilgiler izinsiz kullanılamaz.
PageRank Checker

Sitede yer alan kullanıcı yorumları üyelik sözleşmesinde kabul edildiği şekilde yorum yapan üyenin şahsi düşünceleridir.
Bu sitenin alt yapısında OfoSoft Web Tasarım tarafından geliştirilen OfoSoft Şehir Rehberi Sistemi kullanılmaktadır.
Bu siteden en iyi görüntüyü 1024*768 ve üzeri ekran çözünürlüğünde alabilirsiniz. Tavsiye edilen internet tarayıcımız Mozilla Firefox'dur.

Sayfanın Yüklenme Zamanı : 1,078125 saniyedir.

Sayfayı Tekrar YükleSayfayı Yenileyerek Yükle