Haber Servisi Dünyadan Dünyadan Davos'ta endişe küresel yavaşlama ve Avrupa!
Yemek Siparişi | Çiçek Siparişi | Sinema | Seyahat | Etkinlikler
Ana Sayfa | Hakkımızda | Radyolar | TV'ler | İletişim
Firmanızı Ekleyin Telefon Rehberi Nöbetçi Eczaneler Link Bankası Harita Servisi Ulusal Gazete Manşetleri Tüm Özel Firmalar
        
                                                        

OfoSoft Web TasarımÜye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre Şifrenizi hatırlamıyorsanız Burayı Tıklayınız.
11 + 2 = Yandaki Sayıların Toplamını Yazınız.
Üye Olmak Için Tıklayınız.

Tarih & Saat


OfoSoft Web TasarımDuyurular

OfoSoft Web TasarımKöşe Yazarları
ATİLLA İSKENDER Yazı Eklenmemiş. ......
ATİLLA İSKENDEREDİS ATİLLA İSKENDER EDİS
Bülent Kol Bülent  Kol
Harun Nezih Yaylı Harun Nezih  Yaylı
 Davos'ta endişe küresel yavaşlama ve Avrupa! 
Davos’ta da, dünya ekonomisindeki yavaşlamanın kalıcı olup olmayacağı tartışılıyor. Şu ana kadar Davos’ta edindiğim izlenim, Türkiye’nin bu yıl burada gündem oluşturacak ülkeler arasında olmadığını gösteriyor. 
 
 
Tarih
:
22.01.2015
Güncellenme
:
22.01.2015
Kategorisi
:
Dünyadan
Alt Kategorisi
:
Dünyadan
Okunma
:
3908
Yorum
:
0
Kaynak
:
http://www.duny
DAVOS - Dünya Ekonomik Forumu’nun kurucu başkanı Klaus Schwab, önceki gün burada bulunan medya liderleriyle konuşurken, Davos’taki yıllık toplantının bu yıl hangi ortamda yapıldığını şöyle özetledi: “Geçen haftaya kadar Davos’ta hava çok kötüydü, bugün gördüğünüz gibi güneşli, güzel bir hava var dışarıda. Yıllık toplantımız güzel bir havada başlıyor. Umuyorum dünyamızdaki kaygı verici hava da bugünden itibaren dağılmaya başlar ve gelecek yıl daha iyimser bir ortamda buluşuruz.” 
Klaus Schwab’ın bu sözlerinden de anlaşılacağı gibi, bu yıl Davos’taki hava geçen yılki havadan hayli farklı. Geçen yıl Davos’ta, 2008 krizinin etkilerinin giderek aşılmakta olduğunu, dünya ekonomisindeki büyüme belirtilerinin ABD’den başlayarak yaygınlaşacağını, Avrupa’nın süregelen sorunlarını aşma yolunda önemli adımlar atacağını düşünenler hayli fazlaydı. Küresel şirket CEO’larının %44’ü dünya ekonomisinin 2014’deki performansının daha iyi olacağını tahmin etmiş, “daha kötü olur” diyenlerin oranı %7’de kalmıştı. 
PWC şirketinin araştırmasına yanıt veren küresel şirket CEO’ları bu yıl daha karamsar. 2015’de “dünya ekonomisi kötüye gider” diyenlerin oranı %17’ye çıkarken, “daha iyiye gider” diyenlerin oranı %37’ye düşmüş durumda. Ekonominin yanı sıra Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesi sonrasında ortaya çıkan yeni tablo, Ortadoğu’daki büyük kargaşanın uzantısında tırmanan terör olayları ve Avrupa’nın sorunlarını çözme konusundaki ataletinin sürmesi de kaygıları besleyen gelişmeler. 
Avrupa resesyon ve deflasyon tehdidini aşamazken Çin’de son 24 yılın en düşük büyümesinin yaşanması ve IMF’nin yeni açıklanan son tahminleri, dünya ekonomisindeki yavaşlama eğilimini doğrulayan göstergeler. IMF, Ekim ayında yaptığı tahminleri aşağı çekerek dünya ekonomisinin 2015 yılında % 3.8 değil, yalnızca %3.5 büyüyebileceğini ve 2016’da da dünyadaki büyümenin % 3.7’de kalacağını açıkladı. IMF, ABD’deki büyüme için yaptığı 2015 tahminini %3.1’den %3.6’ya yükseltirken Euro alanı için yaptığı tahmini %1.3’den %1.2’ye çekti. IMF, Çin ekonomisindeki büyümenin 2015’de % 6.8’e ineceğini ve Çin’deki yavaşlamanın 2016’da süreceğini, büyüme hızının %6.3’e düşeceğini tahmin ediyor. Rusya ekonomisinin 2015’de ciddi bir daralma yaşayacağı, diğer petrol ve temel emtia üreticisi ülkelerin durumunun parlak görünmediği de ortada. 
Şimdi Davos’ta da, dünya ekonomisindeki bu yavaşlamanın kalıcı olup olmayacağı tartışılıyor. Petrol fiyatı başta olmak üzere pek çok göstergenin geleceğini bu sorunun cevabı belirleyecek. Bu süreçte herkesin, öncelikle kur silahını kullanarak kendini kurtarma çabasına girmesinin ise piyasalardaki kargaşayı artırmasından kaygı duyuluyor. 
Avrupa’da kaygılı bekleyiş 
Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) iddialı bir parasal genişleme programını nihayet bugün açıklaması bekleniyor. Ancak kapsamı, boyutları ve uygulanma biçimi konusunda bugüne dek yaşanan ve uygulamayı geciktiren tartışmalar, uygulamanın başarılı olacağına inanmayı zorlaştırıyor.
Özellikle Almanya’nın, Avrupa’da yapılması gereken yapısal reformların savsaklanmasına yol açacağı gerekçesiyle parasal genişlemeye kuşkulu bakması ve AMB’nin sahip olduğu sınırlı yetkiler, açıklanması beklenen parasal genişleme programının başarısına gölge düşürüyor. Önümüzdeki Pazar günü Yunanistan’da yapılacak olan seçimler ise Yunanistan’ın ve Euro’nun geleceğini yeniden tartışma gündemine getirdi. Seçimde birinci parti olma şansı yüksek görünen Syriza’nın Yunanistan’ın dış borçlarını yeniden yapılandırmak istemesi ve kemer sıkma politikalarına alternatif politika arayışları içinde olması piyasalardaki kaygıyı artırıyor ama yeni bir açılımın Avrupa’daki çözümsüzlük psikolojisini kırma yolunda bir umut olabileceğini düşünenler de var. 
DAVOS'ta gündem: 
Rogoff: Petroldeki düşüş Türkiye için iyi 
Davos zirvesinde konuşan Harvard Üniversitesi Profesörü Kenneth Rogoff, petrol fiyatlarında her zaman dalgalanmanın yaşanabileceğini belirtti ve petroldeki düşüşün Türkiye için iyi bir gelişme olacağını söyledi. Rogoff, “Petrol fiyatının artık istikrarlı olmayacağı görülüyor. Bu ithal edenler için oldukça iyi gelişme ama önemli olan ihraç edenlere ne olacağı. Petrol fiyatlarındaki düşüş Türkiye için de iyi bir gelişme” diye konuştu. Rogoff ayrıca, “Fed’in faizleri artırması zaman alacak. Elbette bir gün faiz artacak ama bunun büyük etkisinin olacağını sanmıyorum” dedi. 
2015’te en büyük risk Çin’deki yavaşlama 
IHS Baş Ekonomisti Nariman Behravesh,“IHS olarak küresel büyümenin bu yıl çok olumlu olmasa da iyi gideceğini düşünüyoruz. Hatta belki 2014’ten daha olumlu bir tablo ile karşılaşabiliriz. Bunun iki nedeni bulunuyor. Birincisi, petrolden dolayı oluşan fiyat farklılıkları. İkincisi de Avrupa, Japonya ve Çin Merkez Bankaları daha fazla teşvik uygulama ihtimalleri” değerlendirmesinde bulundu. Behravesh, 2015 yılındaki en büyük riskin Çin ekonomisindeki yavaşlama olduğunu dile getirdi. Baş Ekonomist, Çin’deki büyümenin daha da yavaşlayabileceği belirtti. 
Dalgalanmalara hazırlıklı olun 
UBS Yönetim Kurulu Başkanı Axel Weber, ülkeler arasındaki politika farklılıklarının küresel varlık piyasalarında bu yıl ciddi dalgalanmalar yaratabileceği uyarısında bulundu. Davos toplantıları için gittiği İsviçre’dekonuşan Weber, ülkeler arasındaki politika farklılıklarının küresel varlık piyasalarında bu yıl ciddi dalgalanmalar yaratabileceği uyarısında bulundu. ABD’nin dünyanın geri kalanından daha da olumlu ayrışacağını belirten Weber, ECB'nin beklenen genişleme adımının kıtanın sorunların çözmeyeceğinden endişe ettiğini dile getirdi. 
Rusya petrol üretimini kesmeyecek 
Rusya Başbakan Yardımcısı Arkady Dvorkovich, Rusya’nın petrol fiyatlarını yükseltmek amacıyla petrol üretimini kesmeyeceğini bildirdi. Dvorkovich, petrol üretiminde günlük yaklaşık 1 milyon varil “doğal düşüş” beklediklerini ancak, Rusya’nın üretimi azaltmayı OPEC ile koordine etmeyeceğini açıkladı. Ukrayna krizinin ardından Batılı ülkelerin Rusya’ya karşı yaptırımları ve petrol fiyatlarındaki varil başına yaklaşık 50 dolarlık düşüş, gelirinin yarısından fazlasını petrol ihracatından karşılayan Rusya'nın ekonomisini tehdit ediyor. 
QE bankaları “derinden” etkiler 
Alman Deutsche Bank’ın iki CEO’sundan biri olan Anshu Jain, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yarın açıklaması beklenen tahvil alım programının Avrupa bankaları üzerinde “derin” etkileri olacağını ve marjları olumsuz etkileyebileceğini söyledi. Yatırımcılar ECB’nin deflasyonun “nicel gevşeme” adımlarını bugün açıklamasını bekliyorlar. Davos’ta konuşan Jain, “Piyasalar 500 milyar euroluk bir tutarı hayal kırıklığı olarak görür; beklenen rakam 750 milyar euro ve bunun 1 trilyon euroya çıkması çok iyi olur” dedi. 
Fed faizleri yıl sonuna kadar artırmayacak 
İrlandalı ş adamı Denis O’Brien ve İtalyan milyarder Mario Polegato’nun da aralarında bulunduğu en varlıklı 12 katılımcının yaklaşık yarısı, Fed’in yılın sonuna kadar faizleri artırmayacağı tahmininde bulundu. Digicel Group başkanı O’Brien, “Şu an her şey aşırı hassas. Fed faizleri en erken 2015 sonu veya 2016 başına kadar artırmayacak” dedi. 10 yıldan uzun bir süredir Davos’a katılan 56 yaşındaki O’Brien, Rusya, Avrupa ve ABD arasındaki ticaret ilişkisinin dünya ekonomisinin karşılaştığı en büyük jeopolitik sorun olduğunu belirtti.
        Içeriği Paylasın Butonu    
 Habere Ait Yorumlar                                                  Toplam Yorum Sayısı : 0

Henüz Yorum Yazılmamıştır...
 Kategorideki Diğer Haberler
 Davos'ta endişe küresel yavaşlama ve Avrupa! 22.01.2015
Hit : 3909
  Türkiye'nin en değerli 10 bankası 17.07.2013
Hit : 4256
  İsrail askeri uçağı denize düştü 07.07.2013
Hit : 4229
 Çin'de dev altın madeni bulundu 22.05.2013
Hit : 4950
 3 çocuklu hanelerin yarısı yoksul 18.05.2013
Hit : 3927
  İsveçliler silah bırakıyor 04.05.2013
Hit : 3623
 Kaplıca için en uygun zaman bahar 20.04.2013
Hit : 3741
|1|
abaragambimumbara
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Telif Hakkı 2014 CorumRehberim.Com'a Aittir. Her Hakkı Saklıdır.
     

Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.

Tıkla UMUT RADYO (Çorum)


Çorum Rehberim adresi üzerinde bulunan fotoğraf ve bilgiler izinsiz kullanılamaz.
PageRank Checker

Sitede yer alan kullanıcı yorumları üyelik sözleşmesinde kabul edildiği şekilde yorum yapan üyenin şahsi düşünceleridir.
Bu sitenin alt yapısında OfoSoft Web Tasarım tarafından geliştirilen OfoSoft Şehir Rehberi Sistemi kullanılmaktadır.
Bu siteden en iyi görüntüyü 1024*768 ve üzeri ekran çözünürlüğünde alabilirsiniz. Tavsiye edilen internet tarayıcımız Mozilla Firefox'dur.

Sayfanın Yüklenme Zamanı : 1,328125 saniyedir.

Sayfayı Tekrar YükleSayfayı Yenileyerek Yükle