Haber Servisi Ekonomi Ateş pahası, kimse yiyemiyor
Yemek Siparişi | Çiçek Siparişi | Sinema | Seyahat | Etkinlikler
Ana Sayfa | Hakkımızda | Radyolar | TV'ler | İletişim
Firmanızı Ekleyin Telefon Rehberi Nöbetçi Eczaneler Link Bankası Harita Servisi Ulusal Gazete Manşetleri Tüm Özel Firmalar
        
                                                        

OfoSoft Web TasarımÜye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre Şifrenizi hatırlamıyorsanız Burayı Tıklayınız.
14 + 2 = Yandaki Sayıların Toplamını Yazınız.
Üye Olmak Için Tıklayınız.

Tarih & Saat


OfoSoft Web TasarımDuyurular

OfoSoft Web TasarımKöşe Yazarları
ATİLLA İSKENDER Yazı Eklenmemiş. ......
ATİLLA İSKENDEREDİS ATİLLA İSKENDER EDİS
Bülent Kol Bülent  Kol
Harun Nezih Yaylı Harun Nezih  Yaylı
 Ateş pahası, kimse yiyemiyor 
Fındık fiyatı 100 liraya dayandı.
Ateş pahası, kimse yiyemiyor
Çifte kavrulmuş fındığın kilogramı 100 liradan satılırken, piyasa paydaşları fiyatların gerileyeceği görüşünde. 
 
 
Tarih
:
16.02.2015
Güncellenme
:
16.02.2015
Kategorisi
:
Ekonomi
Okunma
:
17087
Yorum
:
0
Kaynak
:
http://www.duny
Çifte kavrulmuş fındığın kilogramı 100 liradan satılırken, piyasa paydaşları fiyatların gerileyeceği görüşünde. 
AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Fındık Tanıtım Grubu (FTG) Başkanı İlyas Edip Sevinç, geçen yıl yaşanan don olayının rekolteyi yarıya düşürdüğünü, fiyatların yükselmesinin normal olduğunu söyledi. Fındığın kilogramının piyasada 100 liraya dayanmasına ilişkin Sevinç, "Piyasa kendi içinde dengesini bulur. Kavrulmuş fındığın 2012 yılında 12 liraya da satıldığını gördük, arz-talep dengesi bu... Rekolte geçen yıl yarıya yakın düşünce spekülatörler devreye girdi. Her üründe spekülatör vardır tabii ama şimdi 70 liraya 100 liraya kimse fındık yiyemediğine göre fiyatlar düşecektir. Bu fiyatların devam etme şansı yok" değerlendirmesini yaptı. 
Yüzde 15'i iç piyasaya 
Türkiye'nin, fındık üretiminin yüzde 15'inin iç piyasaya sürüldüğünü aktaran Sevinç, "İhracatta fiyatlar arttığı için iç piyasada da bu kadar yükseldi. Fındık şu an ihracatta bu yıl sonunda 3 milyar dolara kadar ulaşacak. Tüm zamanların rekoru bekleniyor fındık ihracatında... Orası artmasa iç piyasa da artmaz bu kadar. Bu kuru yemiş piyasasıyla alakalı değil, dünyadaki fındık endüstrisindeki arz-taleple ilgili. 'Dünyada ucuz fındık var da Türkiye'de yok' gibi bir durum kesinlikle yoktur" diye konştu. 
Mahsül elden çıktı  
İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Gören ise, geçen yılki don nedeniyle rekoltenin 850 bin tondan 450 bin tona gerilediğini hatırlatarak, "Fındıkta şu an görülen fiyatlar tabiat şartlarıyla ilgilidir. Fındık bu sene için sorun olmazsa fiyat dengesini yeniden toparlayacak, ülke ekonomisine rekor oranda getiriler sağlamayı sürdürecektir" dedi. Türkiye'deki tüketicilere "fındıktan vazgeçmeyin" çağrısında bulunan Gören, iç piyasada işlem gören fındığın yüzde 85'inin çikolata sanayisinde kullanıldığını hatırlatarak, yüksek fiyatın sadece kuru yemiş tüketicisine değil, çikolata sanayisine de ağır bir maliyet yükü getirdiğine dikkati çekti. Gören, İtalyan devi çikolata şirketi Nutella'nın sadece geçen yıl Türkiye'den yaklaşık 800 milyon dolarlık fındık satın aldığını da anımsattı. Yüksek seyreden fiyatlarda fındık üreticisinin bir kazanç elde etmediğini de sözlerine ekleyen Gören, köylünün yüzde 95'inin 2014 mahsulünü hali hazırda elden çıkarmış durumda olduğunu bildirdi. 
Çarşı'da 60 lira 
Mısır Çarşısı'nda kuru yemiş satan İbrahim Fidan da orta kalite kavrulmuş fındığın kilosunu ortalama 60 liradan sattıklarını belirterek, yüksek fiyatlardan dolayı müşterilerine karşı mahcup olduklarını söyledi. Yüksek kalite kavrulmuş fındığı 90-100 lira aralığında satmak zorunda kaldıklarını ifade eden Fidan, "Biz de bu durumdan memnun değiliz, böyle fiyat mı olur? 100 liraya fındık mı satılırmış... Ama yapacak bir şeyimiz yok. Geçen sene de Antep fıstığında böyle dev bir artış olmuştu ama fındık onu ikiye katladı" ifadelerini kullandı.
        Içeriği Paylasın Butonu    
 Habere Ait Yorumlar                                                  Toplam Yorum Sayısı : 0

Henüz Yorum Yazılmamıştır...
abaragambimumbara
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Telif Hakkı 2014 CorumRehberim.Com'a Aittir. Her Hakkı Saklıdır.
     

Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.

Tıkla UMUT RADYO (Çorum)


Çorum Rehberim adresi üzerinde bulunan fotoğraf ve bilgiler izinsiz kullanılamaz.
PageRank Checker

Sitede yer alan kullanıcı yorumları üyelik sözleşmesinde kabul edildiği şekilde yorum yapan üyenin şahsi düşünceleridir.
Bu sitenin alt yapısında OfoSoft Web Tasarım tarafından geliştirilen OfoSoft Şehir Rehberi Sistemi kullanılmaktadır.
Bu siteden en iyi görüntüyü 1024*768 ve üzeri ekran çözünürlüğünde alabilirsiniz. Tavsiye edilen internet tarayıcımız Mozilla Firefox'dur.

Sayfanın Yüklenme Zamanı : 0,921875 saniyedir.

Sayfayı Tekrar YükleSayfayı Yenileyerek Yükle