Haber Servisi Yurt'tan Yurt'tan Yerli güneş paneline Çin'e karşı koruma isteniyor
Yemek Siparişi | Çiçek Siparişi | Sinema | Seyahat | Etkinlikler
Ana Sayfa | Hakkımızda | Radyolar | TV'ler | İletişim
Firmanızı Ekleyin Telefon Rehberi Nöbetçi Eczaneler Link Bankası Harita Servisi Ulusal Gazete Manşetleri Tüm Özel Firmalar
        
                                                        

OfoSoft Web TasarımÜye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre Şifrenizi hatırlamıyorsanız Burayı Tıklayınız.
2 + 5 = Yandaki Sayıların Toplamını Yazınız.
Üye Olmak Için Tıklayınız.

Tarih & Saat


OfoSoft Web TasarımDuyurular

OfoSoft Web TasarımKöşe Yazarları
ATİLLA İSKENDER Yazı Eklenmemiş. ......
ATİLLA İSKENDEREDİS ATİLLA İSKENDER EDİS
Bülent Kol Bülent  Kol
Harun Nezih Yaylı Harun Nezih  Yaylı
 Yerli güneş paneline Çin'e karşı koruma isteniyor 
Türkiye'de güneş paneli üreten firmalar, Uzakdoğu menşeli kalitesiz ve dampingli fiyattan satılan ekipmanlara karşı savaş açtı. GÜNDER, 17 firma adına, GÜNDER aracılığıyla anti damping vergisi talep edilecek
 
 
Tarih
:
19.02.2015
Güncellenme
:
19.02.2015
Kategorisi
:
Yurt'tan
Alt Kategorisi
:
Yurt'tan
Okunma
:
16208
Yorum
:
0
Kaynak
:
http://www.duny
Yerli güneş paneline Çin'e karşı koruma isteniyor
Türkiye'de güneş paneli üreten firmalar, Uzakdoğu menşeli kalitesiz ve dampingli fiyattan satılan ekipmanlara karşı savaş açtı. GÜNDER, 17 firma adına, GÜNDER aracılığıyla anti damping vergisi talep edilecek
Yerli güneş paneline Çin'e karşı koruma isteniyor
Ana Sayfa» Ekonomi» Ekonomi - Diğer19.02.2015 03:35
 
MEHMET KARA
 
Türkiye'de güneş enerjisi yatırımları son bir yıl içinde giderek daha çok öne çıkmaya başladı. 2014 yılında Erzurum ve Elazığ bölgeleri için güneş enerjisi santrali (GES) lisans ihaleleri tamamlanmıştı. Geçtiğimiz haftalarda da Konya ve Antalya bölgelerine yönelik GES lisans ihaleleri tamamlandı.
Lisanssız yatırımlar artıyor Lisanslı üretim yatırımlarıyla ilgili bu gelişmeler yaşanırken, bir yandan da 1 megavat (MW) ve altındaki lisanssız GES yatırımlarının sayısı giderek çoğalıyor. Hatta daha büyük ölçekli yatırım yapabilecekken, lisans almakla uğraşmak istemeyen girişimciler, yatırımı 1'er MW'lik parçalara bölerek daha hızlı yol almanın peşinde.
 
Bu arada Türkiye'de güneş enerjisi tesislerinde kullanılan ekipmanların üretimi için de üretim yapan firmaların sayısı artıyor. Türkiye'de üretilen güneş panellerine henüz "yerli" demek kolay değil. Çünkü ürünlerin yerli katkı oranı henüz yüzde 50'lerin üzerine çıkmış sayılmaz.
 
Yerli ekipman avantajı
 
Ancak mevcut üreticiler ve bu alana yatırım yapmak isteyenler, yerlilik oranını yukarı taşımanın derdinde. Burada girişimcileri motive eden en önemli faktör, devletin GES yatırımcılarının ürettiği elektriğe, yerli ekipman kullanılması halinde daha yüksek para ödemeyi taahhüt etmesi.
 
Kalitesiz panel girişi
 
Buna rağmen, sayıları 20'ye yaklaşan ve yıllık üretim kapasiteleri 1000 MW seviyesine ulaşan yerli ekipman üreticileri özellikle Uzakdoğu'dan gelen kalitesiz ve ucuz ekipmanlardan yana dertli. Bu üreticiler, bir yandan panellerdeki halen yüzde 40- 50 arasında değişen yerlilik oranını yükseltmeye çalışırken, bir yandan da yurt dışından gelen ürünlerle rekabet ediyor. Türkiye'deki üreticilere göre önlerindeki en önemli sorunlardan biri, yurtdışından ucuz ama kalitesiz ürün girişi.
 
AB geç kalmıştı biz kalmayalım
 
Türkiye'deki üreticiler, yerli GES ekipmanı sektörünün önünü açabilecek önlemler için harekete geçti. Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu - Türkiye Bölümü GÜNDER çatısı altında bir araya gelen 17 panel üreticisi, Uzakdoğu'dan gelen ve gümrüklerden kontrolsüz şekilde geçen kalitesiz güneş paneline karşı önlem alınması için başvuru yapacak. GÜNDER Başkan Yardımcısı Osman Özberk, geçmişte bu konuda çok geç kalan Avrupa'da, pek çok güneş paneli markasının Uzakdoğu firmalarının karşısında dayanamayıp pazardan silindiğine dikkat çekti. Geç de olsa AB'nin Uzakdoğu ürünlerine karşı kotalar koyduğuna işaret eden Özberk, Türkiye'nin de mutlaka önlem alması gerektiğini vurguladı.
 
Vergi koyulması isteniyor
 
GÜNDER Başkan Yardımcısı Osman Özberk, Uzakdoğu'dan gelen ve rekabeti ortadan kaldıran dampingli güneş panellerine karşı vergi koyulması için bu hafta içinde İthalat Genel Müdürlüğü'ne başvuru yapacaklarını açıkladı. Bu konuda gerekli hazırlıkları yaptıklarını aktaran Osman Özberk, "Dernek olarak elimizi taşın altına koyduk. Ciddi bir bedel de ödeyeceğiz. Başvurumuzu bu hafta içinde, olmazsa çok kısa süre içinde yapacağız" dedi. Çin'in ihracat teşviki kadar vergi yeter
Amaçlarının gümrükten hiç yabancı PV paneli girmemesi olmadığının altını çizen Osman Özberk, "Beklentimiz, Çin'in şu anda verdiği yüzde 18 vergi iadesi teşvikinin karşılığı kadar vergi koyulması ve bu bize yeter. Biz korunma derdinde değiliz. Onlarla aynı kulvarda koşalım istiyoruz, amacımız bu" diye konuştu.
 
Türkiye'de PV ekipmanı üreten firmalar
 
SolarTürk (Gaziantep)
Gest (Antakya)
Gazioğlu (KırklareliÇerkezköy)
Zahit (Adana)
Alfa (Ankara)
Ödül (Kayseri)
Solimpeks (Konya)
Ankara Solar (Ankara)
Bereket Enerji (Denizli)
Plurawatt (Ankara)
Endüstri Elektrik (Konya)
Pekintaş Solar (Düzce)
PI Enerji (Ankara)
Antak Solar (Denizli)
Tera Solar (Bursa)
GTC Solar (Adıyaman)
CSun (İstanbul
 
Hakkında dava açılmış paneller var
 
Osman Özberk'in verdiği bilgiye göre Türkiye'ye girmemesi gerektiği halde girmiş çok fazla PV paneli bulunduğunu kaydeden Osman Özberk şunları söyledi: "Merdiven altında yapılmış Çin'den gelmiş bazı paneller şu anda davalıklar. Kayseri'de, Adıyaman'da davalar var. Örneğin panel için 250 MW'lik diye bildirimde bulunulmuş ama bakıyorsunuz 200-230 MW'lik çıkıyor. Ayrıca Uzakdoğu'dan getirilen panellerden birçoğu, Avrupa, örneğin Almanya markası altında satılıyor. Bir başka sorun da, Uzakdoğu firmalarının Türkiye'ye ABD'ye ve Avrupa'ya gönderdiklerinden daha düşük kalitede ürün göndermeleri. Uzakdoğu'dan gelen kalitesiz panellere karşı önlem almak kaçınılmaz. Kısa süre öncesine kadar gümrüğümüz yol geçen hanı gibiydi. GÜNDER olarak TSE'ye başvurduk ve gelen paneller artık kontrole tabi. Önce belge kontrolüne başlandı. Kısa zaman içinde fiili kalite kontrolleri de başlayacak."
 
Yerlilik oranı yükseliyor hücre üretimi de başlıyor
 
Türkiye'de üretilen panellerdeki yerlilik oranı her geçen gün yükseliyor. Kısa süre içinde, hücre dışındaki kısımların tamamı Türkiye'de üretilebilir hale gelecek. Güneş panellerinin en kilit parçası olan hücre üretimi için de harekete geçildi. 2016 yılında Türkiye'de iki hücre üretim tesisinin devreye girmesi bekleniyor. Bunlardan biri Bereket Enerji'nin Denizli'de kuruluş hazırlıklarını sürdürdüğü hücre üretimi tesisi. Diğeri de adının açıklanmasını istemeyen Ankaralı bir firma.
 
Performans garantisi iddiası gerçek dışı
 
PV panellerle ilgili yoğun bir bilgi kirliliği yaşandığını vurgulayan Osman Özberk, "Örneğin yurt dışından gelen ürünlere performans garantisi olduğu söyleniyordu. Ancak bunun geçerli olmadığına ilişkin Bakanlık'tan bir yazı da var elimizde. Amacımız ileride Türkiye'deki solar yatırımcılarının sıkıntı yaşamamaları. Yaşarlarsa da çözüm için karşılarında bir muhatap bulabilmeleri" dedi.
        Içeriği Paylasın Butonu    
 Habere Ait Yorumlar                                                  Toplam Yorum Sayısı : 0

Henüz Yorum Yazılmamıştır...
abaragambimumbara
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Telif Hakkı 2014 CorumRehberim.Com'a Aittir. Her Hakkı Saklıdır.
     

Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.

Tıkla UMUT RADYO (Çorum)


Çorum Rehberim adresi üzerinde bulunan fotoğraf ve bilgiler izinsiz kullanılamaz.
PageRank Checker

Sitede yer alan kullanıcı yorumları üyelik sözleşmesinde kabul edildiği şekilde yorum yapan üyenin şahsi düşünceleridir.
Bu sitenin alt yapısında OfoSoft Web Tasarım tarafından geliştirilen OfoSoft Şehir Rehberi Sistemi kullanılmaktadır.
Bu siteden en iyi görüntüyü 1024*768 ve üzeri ekran çözünürlüğünde alabilirsiniz. Tavsiye edilen internet tarayıcımız Mozilla Firefox'dur.

Sayfanın Yüklenme Zamanı : 0,9257813 saniyedir.

Sayfayı Tekrar YükleSayfayı Yenileyerek Yükle