Haber Servisi Yurt'tan Yurt'tan TÜİK, şubat enflasyonunu açıkladı
Yemek Siparişi | Çiçek Siparişi | Sinema | Seyahat | Etkinlikler
Ana Sayfa | Hakkımızda | Radyolar | TV'ler | İletişim
Firmanızı Ekleyin Telefon Rehberi Nöbetçi Eczaneler Link Bankası Harita Servisi Ulusal Gazete Manşetleri Tüm Özel Firmalar
        
                                                        

OfoSoft Web TasarımÜye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre Şifrenizi hatırlamıyorsanız Burayı Tıklayınız.
12 + 4 = Yandaki Sayıların Toplamını Yazınız.
Üye Olmak Için Tıklayınız.

Tarih & Saat


OfoSoft Web TasarımDuyurular

OfoSoft Web TasarımKöşe Yazarları
ATİLLA İSKENDER Yazı Eklenmemiş. ......
ATİLLA İSKENDEREDİS ATİLLA İSKENDER EDİS
Bülent Kol Bülent  Kol
Harun Nezih Yaylı Harun Nezih  Yaylı
 TÜİK, şubat enflasyonunu açıkladı 
 TÜFE, şubatta yüzde 0.71 arttı, yılık enflasyon yüzde 7.55'e yükseldi. Çekirdek enflasyon yüzde 8,63'ten yüzde 7,73'e geriledi
 
 
Tarih
:
04.03.2015
Güncellenme
:
04.03.2015
Kategorisi
:
Yurt'tan
Alt Kategorisi
:
Yurt'tan
Okunma
:
21472
Yorum
:
0
Kaynak
:
http://www.duny
Enflasyon, şubat ayında piyasa beklentilere paralel artış gösterdi. Yüzde 0.69'lik artış öngörülerine karşın tüketici fiyatlarında (TÜFE) yüzde 0.71 artış yaşandı. Ekonomistlerin şubat ayı için enflasyon beklentileri, en yüksek yüzde 1,00 ve en düşük ise yüzde 0,30 aralığında yer almıştı.
 
Ocak ayında yüzde 7,24 olan yıllık enflasyon ise şubat ayında yüzde 7,55'ye yükseldi.
 
Enflasyonda gıda ve enerji fiyatlarının baskısı gözlenirken, gıdanın aylık TÜFE'ye etkisi yüzde 0.62 oldu.
 
Çekirdek enflasyonda düşüş devam ediyor
 
Özel kapsamlı TÜFE göstergelerinden "H" yıllık olarak Ocak'taki yüzde 9.36'dan Şubat'ta yüzde 8.44'e gerilerken, "I" yüzde 8.63'ten yüzde 7.73'e gerilemiş oldu.
 
Zam şampiyonu mandalina
 
Tüketici fiyatları bazında şubatta en yüksek fiyat artışı görülen ürün, yüzde 28,22 ile mandalina oldu. Ana harcama grupları itibariyle aylık en yüksek artış yüzde 2.59 ile gıda ve alkolsüz içecekler grubunda gerçekleşirken, endekste yer alan gruplardan ulaştırmada yüzde 1.77, lokanta ve otellerde yüzde 1.06, haberleşmede yüzde 0.94 ve sağlıkta yüzde 0.82 artış gerçekleşti.
 
Mayıs 2013'ten bu yana en düşük seviye!
 
Öte yandan Yurtiçi Üretici Fiyatlarında (Yİ-ÜFE) aylık bazda yüzde 1.20 artış yaşanırken, yıllık Yİ-ÜFE yüzde 3.10 oldu. Böylece Yİ-ÜFE yıllıkta Mayıs 2013'ten bu yana en düşük seviyeye gerilemiş oldu.
 
TÜK verilerine göre; yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 1,20 artış, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 1,53 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,10 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 8,79 artış gösterdi.
 
Piyasaya önemli bir etkisi olmadı
 
Verinin piyasa beklentilerine yakın gerçekleşmesi sonrası kur ve faizde anlamlı bir değişim olmadı. Dolar/TL 2,5087 seviyesinde yer alırken, borsa ise yüzde 0.4 artışla 84.400 seviyelerinde seyrediyor.
 
"Kur izin verirse, ölçülü faiz indirim gelebilir"
 
Şubat enflasyonunu değerlendiren İş Yatırım Ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu, "Veri detayları, aylık enflasyona en büyük katkının öngördüğümüz gibi 0.67 puan ile gıda grubundan geldiğini gösteriyor. Enflasyona katkı yapan diğer unsur ise dolar/TL'de görülen artış ve petrol fiyatlarının kısmen yukarı gelmesinin etkisiyle artan ulaştırma grubu oldu. TCMB çekirdek göstergelerde iyileşmenin sürdüğünü göstererek mart ayı politika toplantısında küresel risk iştahı ve dolar/TL izin verirse ölçülü bir indirime gidebilir" dedi.
 
Martta yeniden düşüşe geçilmesi bekleniyor
 
Merkez Bankası'nın faiz adımlarını meşrulaştıran tek etken olan enflasyondaki düşüş sürecinin şubat ayında duracağı, ardından düşüşün mart ve sonraki aylarda devam edeceği öngörülüyor. Merkez Bankası da enflasyondaki düşüş için benzer söylemlerini dile getirmişti. Ancak ekonomistler, petrol fiyatlarında düşüşün durması ve TL'deki değer kaybı ile enflasyondaki düşüşün TCMB'nin öngördüğü hızda olmayabileceği görüşünde. Piyasanın yılsonu TÜFE beklentisi yüzde 6.3 seviyelerinde.
        Içeriği Paylasın Butonu    
 Habere Ait Yorumlar                                                  Toplam Yorum Sayısı : 0

Henüz Yorum Yazılmamıştır...
abaragambimumbara
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Telif Hakkı 2014 CorumRehberim.Com'a Aittir. Her Hakkı Saklıdır.
     

Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.

Tıkla UMUT RADYO (Çorum)


Çorum Rehberim adresi üzerinde bulunan fotoğraf ve bilgiler izinsiz kullanılamaz.
PageRank Checker

Sitede yer alan kullanıcı yorumları üyelik sözleşmesinde kabul edildiği şekilde yorum yapan üyenin şahsi düşünceleridir.
Bu sitenin alt yapısında OfoSoft Web Tasarım tarafından geliştirilen OfoSoft Şehir Rehberi Sistemi kullanılmaktadır.
Bu siteden en iyi görüntüyü 1024*768 ve üzeri ekran çözünürlüğünde alabilirsiniz. Tavsiye edilen internet tarayıcımız Mozilla Firefox'dur.

Sayfanın Yüklenme Zamanı : 0,921875 saniyedir.

Sayfayı Tekrar YükleSayfayı Yenileyerek Yükle